آوسبیلدونگ پرستاری

آوسبیلدونگ پرستاری-ایران اوسبیلدونگ
آوسبیلدونگ

آوسبیلدونگ پرستاری

مدرک تحصيلى توصيه شده:ديپلم متوسطه
دوره آوسبيلدونگ:سه ساله
ساعت كارى:شیفتی

سال اول1165یورو
سال دوم1230 یورو
سال سوم1330 یورو

آوسبیلدونگ پرستاری :درطول زندگی، ما در مراحل مختلفی مانند نوزادی، کودکی، پیری و یا بیماری، جراحت و معلولیت نیازمند مراقبت و حمایت هستیم.
دوره آموزش پرستاری در آلمان شامل ترکیبی از شاخه های مختلف می باشد و افراد پس از اتمام آن به یک پرستار تمام عیار تبدیل خواهند شد. از سال 2020، با ادغام 3 شاخه مختلف رشته پرستاری، (پرستاری، پرستاری کودک و پرستاری سالمند) این آموزش شکلی عمومی به خود گرفته و کارآموزان با همه‌‌ی حوزه‌‌های مراقبت آشنا می‌شوند؛ همچنین بابت این آموزش حقوق دریافت می نمایند

یک پرستار در آینده چه کاری انجام می‌دهد؟

از آنجا که این دوره ترکیبی است، پرستاران می‌توانند درآینده در حوزه‌های مراقبتی مختلف استخدام شوند و وظایف گوناگونی را که در ادامه شرح داده می شود، به عهده بگیرند.

وظایف پرستار سالمند:

پرستاران این حوزه در خانه‌های سالمندان ساکن می‌شوند که بتوانند سالمندان را در زندگی روزمره ‌شان همراهی کنند و در مواردی مثل رعایت بهداشت شخصی، خوردن غذا و دارو به آنها کمک کنند، آنها را به فعالیت معنادار تشویق کنند و در اموری مثل قرارملاقات با پزشک و یا ادارات، آنها را یاری رسانند

وظایف پرستار کودک:

پرستاران این حوزه در مراقبت های سرپایی و یا بستری در بیمارستان‌ها و کلینیک‌ها مشغول به فعالیت می‌شوند. آنها مسئول مراقبت و پرستاری از بیماران و انجام درمان‌های ساده‌ی پزشکی مانند تعویض بانداژ و تزریق به دستور پزشک هستند؛ همچنین مسئولیت پرونده بیماران و انجام مداخلات جراحی ( به عنوان مثال مراقبت اولیه ی زخم) برعهده‌ی آنها است.

وظایف پرستار کاردرمانی:

در این حوزه همه چیز حول محور فعالیت‌های روزمره افراد دارای معلولیت می‌گردد. هدف اصلی حمایت از این افراد، حفظ استقلالشان است. بدین منظور پرستاران گردش ها و تفریحاتی را تدارک می‌بینند. این پرستاران می‌توانند در مؤسسات اجتماعی، آسایشگاه‌ها و یا در بخش خدمات سرپایی مشغول شوند.

فعالیت های اداری و ثبت تمهیدات:

این مورد وظیفه‌ی پرستاران همه‌ی حوزه‌ها است؛ زیرا ثبت و نظارت بر پیشرفت‌ها و پسرفت‌های بیمار مهم است.
فعالیت‌های اداری شامل: صدور صورت‌حساب و سفارش مجدد داروها و مواد و…

آیا دیگر نمی توان پرستار، پرستار سالمند یا پرستار کودک شد؟

از ژانویه 2020 به منظور تبدیل شدن متقاضیان آوسبیلدونگ به پرستار متخصص، همه‌ی دوره‌های آموزشی در شاخه های گوناگون پرستاری متوقف شده‌اند تا درواقع تمام متقاضیان آوسبیلدونگ یک دوره واحد پرستاری عمومی را برای تبدیل شدن به یک متخصص پرستاری آغاز نمایند. در این نوع از آموزش شخص شرکت کننده در دوره آوسبیلدونگ پرستاری، در دوسال اول آموزش عمومی، با تمام زمینه های پرستاری آشنا می‌شود و سپس امکان تصمیمگیری دارد تا در یک سوم پایانی آموزش خود، آموزش عمومی خود را ادامه دهد یا به عنوان پرستار سالمند یا پرستار کودک فارغ التحصیل گردد؛ در صورت انتخاب پرستاری سالمند و یا کودک در یک سوم پایانی دوره، آموزش‌های ویژه‌ای در این زمینه‌ها ارائه خواهد شد و اما برخلاف مدرک عمومی پرستاری، این مدرک ها در اتحادیه اروپا معادلسازی نمی‌شوند.

محل کار یک شخص پرستار کجا می تواند باشد؟

به عنوان یک پرستار می‌توانید در بیمارستان‌ها، کلینیک‌ها، مراکز بهداشت، خانه‌های سالمندان، مراکز خدمات سرپایی و سایر مراکز اجتماعی مراکز زیر مشغول به کار شوید.

یک پرستار به طورکلی چند ساعت در هفته مشغول به کار است؟

از آنجایی که بیماران در تمام ساعات شبانه روز به کمک شما وابسته هستند لازم است تا آمادگی تنظیم برنامه روزمره خود، به صورت انعطاف پذیر را داشته باشید.به عنوان یک پرستار شما باید 38 تا 40 ساعت در هفته کار کنید که شامل شیفت شب، تعطیلات رسمی و همچنین تعطیلات آخرهفته است که به جای آن یک روز دیگر از هفته را تعطیل خواهید بود.

لباس کار یک پرستار در آوسبیلدونگ پرستاری چگونه باید باشد؟

طبق مقررات بهداشتی پرستاران از تونیک، شلوار سفید و کفش طبی استفاده می‌کنند.

نکاتی در ارتباط با این دوره

طول دوره سه سال است و آموزش مبتنی بر مدرسه به همراه انجام کارعملی است. این آموزش‌ها می‌تواند توسط بیمارستان‌ها، کلینیک‌ها، خانه‌های سالمندان و سایر مؤسسات اجتماعی ارائه شود. برای این دوره هم می‌توانید به مراکز ذکرشده درخواست بدهید وهم به مدرسه‌ها، همچنین تفاوتی ندارد که دوره خود را در چه مرکزی می‌گذرانید، آموزش پرستاری عمومی یکسان است.
برای این شغل لازم است روحیه حمایتگر، درک بالا نسبت به مردم و علاقه به کار تیمی داشته باشید.
همچنین بدانید که همه‌جا نیاز به متخصصان پرستاری وجود دارد درنتیجه شما پس از آموزش، از امنیت شغلی برخوردار خواهید بود.

در دوره آوسبیلدونگ پرستاری چه مواردی را خواهید آموخت؟

 

در بخش تئوری:

در آکادمی شغلی (Berufschule)، شما تفاوت میان مراقبت های بیمار بستری و بیمار سرپایی را می‌آموزید، به طور مثال با نحوه مراقبت از افرادی که پس از یک حادثه و یا تا پایان عمر نیاز به حمایت دارند را خواهید آموخت.
همچنین نحوه برخورد با گروه‌های مختلف مردم و اینکه چه چیزهایی را باید در نظر بگیرید، به شما آموزش داده می شود، زیرا بعداً با کودکان، افراد مجروح، بیماران جسمی، افراد دارای بیماری‌های روانی و یا معلولیت‌ و افراد مسن کار خواهید کرد.
در برنامه آموزشی به شرح زیر یازده مورد ذکر شده است که در مجموع معادل 1900 ساعت می شود.

 

در سال اول:
اصول شروع دوره:

در این بخش کارآموزان با کار پرستاری آشنا می‌شوند. آنها تجربیات و انتظارات خود را در بحث های گروهی منعکس می کنند. با بیماران ارتباط برقرار کرده و مبانی قانونی را می‌آموزند همچنین با روند تاریخی و اهمیت اجتماعی حرفه پرستاری و همچنین با حق تعیین سرنوشت (Selbststimmungsrecht) بیمار آشنا می‌شوند.

 

مراقبت از بیماران با ورزش و کمک به خودکفایی آنها:

کارآموزان با مفاهیمی برای ارتقای فعالیت بدنی آشنا می شوند. عدم ورزش و فعالیت بدنی می‌تواند منجر به محدودیت حرکتی شود و این یکی از دلایل اصلی نیاز به مراقبت است. کارآموزان مهارت های اولیه مانند بهداشت شخصی، کمک به غذا خوردن، نظارت فعالیت‌های حیاتی و ثبت فرآیندهای مراقبتی را می‌آموزند.
بازتاب تجربه مراقبت:
شستشوی بیمار و غذا دادن به او در ابتدا برای بسیاری از کارآموزان غیرمعمول است؛ به همین دلیل در بخشی از دوره کارآموزان تجربیات خود را به اشتراک می‌گذراند و در آن می‌آموزند که به طور حرفه ای با احساسات خود کنار آیند.

در سال اول تا سوم:
ارتقاء سلامت و پیشگیری:

با علل نابرابری سلامت در جمعیت آشنا می‌شوند و به این فکر می‌کنند که چگونه می‌توانند سلامت خود را حفظ کنند و همچنین درباره تناقض بین حق تعیین سرنوشت بیمار و وظیفه مراقبت از او بحث می‌کنند.

فرآیندهای درمانی و ایمنی بیمار:

در این زمینه آموزشی، کارآموزان دانش پزشکی تخصصی را به طور مثال در زمینه جراحی و داخلی را کسب می‌کنند تا بتوانند تشخیص های صحیح پرستاری را انجام دهند. مشاوره به بیماران، فرآیند مراقبت، ارتباط با پزشکان، مدیریت زخم، پیشگیری از عفونت و جلسه توجیهی با بیمار از موارد آموزشی دیگر است.

اقدام در شرایط حاد:

پرستاران اغلب با موقعیت‌هایی مواجه می‌شوند که نیاز به اقدام فوری دارند، به‌عنوان مثال به این دلیل که زندگی یک بیمار در خطر است؛ به همین دلیل می‌آموزند که خونسردی خود را حفظ کرده و با اطمینان تصمیم ‌گیری کنند.
همچنین موضوعات اجتماعی مانند اهدای عضو و وصیت نامه مورد بحث قرار می‌گیرند.

توانبخشی:

در این بخش پرستاران با یک تیم حرفه ای متشکل از پزشکان، فیزیوتراپیست‌ها و کاردرمانگران از نزدیک همکاری می‌کنند. هدف کمک به بیماران، به ویژه افراد دارای بیماری مزمن یا افراد حادثه دیده است تا بتوانند به طور مستقل به زندگی روزمره بپردازند.

همراهی بیماران در آخرین مرحله زندگی:

کارآموزان یاد می‌گیرند که کیفیت زندگی بیماران لاعلاج و خانواده‌های آنها را بهبود بخشند و از آنها حمایت عاطفی کنند. همچنین در مورد نحوه برخورد با موضوع مرگ بحث می‌کنند.

حمایت از بیماران در شیوه زندگی‌شان:

در این بخش کارآموزان کمک به بیماران برای شکل دادن به زندگی خود و اوقات فراغتشان را می‌آموزند.

مراقبت از کودکان و نوجوانان:

نوزادان بیمار، کودکان و نوجوانان ممکن است به درمان متفاوتی نسبت به بزرگسالان نیاز داشته باشند. در این بخش کارآموزان، دانش ارتباطی و مشاوره را برای نحوه‌ی آرام کردن کودک، چگونگی صحبت با نوجوانان و اینکه تا چه حد باید والدین را درگیر کرد، فرا می‌گیرند.

مراقبت از بیماران مبتلا به مشکلات روانی:

بیماری‌های روانی مانند افسردگی، اعتیاد یا زوال عقل به‌طور گسترده‌ای در بین مردم شایع است. در این زمینه آموزشی، کارآموزان برای برخورد با افراد بیمار آماده می‌شوند. ازجمله موارد دیگر محافظت از بیماران در برابر خودشان است، و همچنین محافظت از خودتان به عنوان پرستار.

 

در بخش عملی:

بسته به حیطه فعالیت کارفرما این آموزش می‌تواند به صورت مراقبت طولانی مدت از سالمندان بستری در خانه سالمندان، مراقبت طولانی مدت حاد در بیمارستان یا مراقبت سرپایی در بخش خدمات پرستاری سرپایی باشد. با این حال، برای اینکه بتوانید در تمام زمینه‌های مراقبت تجربه کسب کنید، به عنوان یک کارآموز در یک بیمارستان؛ شما در مورد کار در بخش خدمات پرستاری سرپایی، خانه سالمندان، مراقبت های روانپزشکی و مراقبت از کودکان و نوجوانان تمام اصول مورد نیاز را خواهید آموخت.

میزان درآمد رشته پرستاری چه قدر است؟

 

در طول دوره:

طبق قراردادهای جمعی کارآموزان به طور میانگین معمولاً درسال اول 1165 یورو، در سال دوم 1230 یورو و در سال سوم 1330 یورو دریافت می‌کنند و نیاز به پرداخت هزینه مدرسه نیز ندارند.
لازم به ذکر است میزان درآمد شما بستگی به ایالت فدرال و همچنین به کلینیک یا موسسه‌ای دارد که در آن آموزش خود را انجام می دهید.
این دوره یکی از پردرآمدترین دوره‌های آموزشی در آلمان است. اما توجه داشته باشید که این ارقام فقط در صورتی اعمال می‌شوند که شرکت آموزشی شما طبق قرارداد جمعی خدمات عمومی پرداخت حقوق را انجام دهد. ارائه‌ دهندگان خصوصی به این قرارداد جمعی متعهد نیستند.

در آینده:

حقوق اولیه پرستاران به طور متوسط 2300 یورو ناخالص در ماه است. افراد در شیفت‌های شب دستمزد بالاتری دارند. پس از چندسال با افزایش تجربه میزان حقوق نیز افزایش می‌یابد و پس از سه سال درآمد می‌تواند به 2700 یورو ناخالص درماه برسد.
در صورتی که تصمیم به ادامه تحصیل (Weiterbildung) داشته باشید، می‌توانید درآمد خود را به 3300 یورو ناخالص در ماه برسانید.

آینده شغلی:

Kaufmännische Weiterbildungتحصیلات تکمیلی تجاری:
تحصیلات تکمیلی برای تبدیل شدن به یک متخصص در امور بهداشتی و اجتماعی، پرستاران را برای فعالیت های تجاری در امور بهداشتی و اجتماعی واجد شرایط می کند.
به عنوان متخصص می‌توانند یک کسب و کار(بیزنس) را کنترل کنند، و وظیفه سازماندهی در بیمارستان‌ها، آسایشگاه‌ها و مراکز توانبخشی بر عهده‌ی آنهاست.

تحصیلات دانشگاهی (Studium):

پس از اتمام دوره آوسبیلدونگ، گرفتن یک مدرک لیسانس در رشته‌های مراقبت های بهداشتی، بهداشت و پرستاری و یا مدیریت بهداشت و درمان، فرصت های شغلی کاملاً جدیدی را می تواند ایجاد ‌کند. پس از اتمام تحصیل، فارغ التحصیلان می توانند سمت‌های مدیریتی را در بیمارستان‌ها یا مراکز مراقبتی به عهده بگیرند.

چشم انداز آینده به عنوان یک پرستار چیست؟

نحوه مراقبت از مردم در حال تغییر است. اکتشافات جدید در علم و فناوری، کار روزانه پرستاران را تغییر داده و ساده می کند. در آینده، پرونده بیماران از حالت کاغذی خارج شده و به صورت الکترونیکی درمی‌آید.
حوزه سلامت الکترونیک در حال توسعه است. به عنوان مثال در آینده پرستاران می‌توانند از طریق دستگاه های الکترونکی مانند تبلت به یک شبکه متصل شده و از وضعیت سلامت بیماران آگاه شوند و درصورت بروز شرایطی بحرانی با فشار دادن یک دکمه به پزشک هشدار دهند اما واقعیت این است که فعالیت‌های پرستاری نمی‌توانند 100 درصد دیجیتالی شوند و یا توسط ماشین‌ها تصرف گردد، به همین دلیل است که در آینده متخصصان پرستاری بهترین چشم انداز شغلی را خواهند داشت.

به مشاوره نیاز داری؟همین الان برای مشاوره اقدام کن!
به مشاوره نیاز داری؟همین الان برای مشاوره اقدام کن!

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی ها

دسته‌ها

توجه: شما مجاز به کپی محتوا یا مشاهده سورس نیستید!!