آوسبیلدونگ فیزیوتراپی

Physiotherapy (2)
آوسبیلدونگ

آوسبیلدونگ فیزیوتراپی

مدرک تحصيلى توصيه شده: ديپلم متوسطه
دوره آوسبيلدونگ: سه ساله
ساعت كارى: شیفتی
درآمد آوسبیلدونگ فیزیوتراپی
سال اول بدون پرداخت
سال دوم بدون پرداخت
سال سوم بدون پرداخت

آوسبیلدونگ فیزیوتراپی:از آنجایی که آوسبیلدونگ فیزیوتراپی از نوع شولیشه می باشد قاعدتاً در مدت انجام آوسبیلدونگ دستمزدی پرداخت نمی شود. البته برخی بیمارستان ها در شهر های بزرگ تحت شرایطی برای این نوع از آوسبیلدونگ حقوق پرداخت می کنند.شما به عنوان یک فیزیوتراپیست به درمان بیمارانی می پردازید که به دلیل تصادف، کهولت سن یا بیماری محدودیت دارند. از این رو به مطالعه ساختار دقیق اسکلت انسان، نحوه اتصال آن به ماهیچه‌ها و تاندون‌ها و نحوه کارکرد این مجموعه خواهید پرداخت..طول دوره 3 سال است که شامل ترکیبی از آموزش تئوری و عملی پیرامون مباحثی چون آناتومی و فیزیولوژی است. کارآموزان بخش عملی دوره را در موسسات پزشکی، بیمارستان‌ها و یا یونی کلینیک‌ها می‌گذرانند.

وظایف یک فیزیوتراپیست :

معاینه بیماران: فارغ از اینکه بیمار فلج شده یا درد دارد، قبل از شروع درمان باید معاینه شود. روش معاینه بستگی به عضو مورد نظر دارد، به عنوان مثال تکنیک های مختلفی برای معاینه حرکت مفصل شانه وجود دارد.

تنظیم برنامه درمانی: به منظور نظارت بر اینکه بیمار چه مدتی و با چه تمریناتی تحت درمان قرار بگیرد، باید یک برنامه درمانی تنظیم و به طور مرتب به روز شود.درمان بیماران: یک فیزیوتراپیست با انواع بیماری‌ها و روش‌های درمانی آشناست، بسته به مشکل بیمار روش درمانی مورد نظر را اعمال کرده و حرکات آسیب‌ زا را اصلاح می‌کند.

نوشتن نتایج: مکتوب کردن پیشرفت‌ها و پسرفت‌های طول درمان، علائم، نتایج، رفتار بیمار و روش‌های درمانی.گزارش‌های درمانی می توانند به صورت آنلاین تکمیل یا ویرایش شود.مشاوره به بیماران: توضیح دادن اقدامات درمانی و نحوه عملکرد درمان برای بیماران و همچنین انگیزه دادن به بیماران و دردسترس بودن درصورت بروز درد یا به وجود آمدن مشکل برای بیماران.

استفاده از روش‌های مختلف درمانی: فیزیوتراپیست از روش‌های درمانی مختلفی بهره می‌برد، از استفاده از تحریک الکتریکی گرفته تا بانداژ. اغلب، درمان به صورت استفاده‌ ترکیبی از دستگاه‌های مناسب انجام می‌شود.

در بخش تئوری دوره چه می‌‌آموزید

در بخش تئوری با ساختار بدن انسان و روش‌های معاینه و درمان آشنا خواهید شد.

سال اول دوره

آناتومی: همه چیز را در ارتباط با مفاصل، استخوان‌ها، ماهیچه‌ها و به طور کلی آناتومی بدن انسان را هم به زبان آلمانیوو هم به لاتین خواهید آموخت.

فیزیولوژی: در این بخش نحوه کارکرد اعضای بدن و تعامل این اعضا با یکدیگر را می‌آموزید.

سال دوم دوره 

آسیب شناسی: در این مبحث مفاهیم اولیه آسیب شناسی، علل بیماری‌ها و روند آنها آموزش داده می‌شود. همچنین با علائمی مانند تغییر رنگ پوست حین یک آسیب داخلی خاص آشنا می‌شوید.

تکنیک‌های درمانی: در این مبحث تکنیک‌های متعدد درمانی مانند روش درمان اختلال مفصل فکی گیجگاهی و یا استفاده از گرمادرمانی، پرتودرمانی و متد‌هایی از این قبیل را خواهید آموخت.

سال سوم دوره

پیشگیری: این مبحث بخش مهمی از دوره آوسبیلدونگ است که در آن با تمریناتی که برای پیشگیری از آسیب موثر هستند آشنا می‌شوید.

توانبخشی: پس از یک حادثه و یا یک بیماری، توانبخشی برای جلوگیری از اختلالات جسمی و بازگرداندن عملکرد طبیعی بدن لازم است.

در بخش عملی دوره چه می‌آموزید

در بخش عملی شما زمان زیادی را در بخش‌های ورزشی و باشگاه‌هایی که مجهز به تخت‌های درمان، تشک و توپ‌های ورزشی هستند، میگذرانید.

هر شوله مقررات خاص خود را برای بخش عملی دارد اما در مجموع 1600 ساعت عملی باید گذرانده شوند.

درعمل با بخش‌های مختلف پزشکی مثل نورولوژی، ارتوپدی و غیره آشنا می‌شوید و دانش خود را در‌ مورد عملکرد بدن و فرآیند‌های درمان عمومی به کارگرفته و بیماران را معاینه و درمان کرده و از آنها مراقبت می‌کنید. 

محل کار

به عنوان یک فیزیوتراپیست می توان در مکان‌های زیر مشغول به کار شد:

-مطب‌های پزشکی

-مطب‌های فیزیوتراپی

-بیمارستان‌ها

-کلینیک‌ها

-خانه‌های سالمندان

-اماکن ورزشی

-هتل‌های لوکسی که خدمات کامل ارائه می‌دهند 

ساعت کاری

بسته به محل کار ساعت کاری می‌تواند متفاوت باشد.به عنوان مثال اگه دریک مطب کار کنید ساعت کاری از 09:00 تا 18:00 می‌باشد.

در بیمارستان ممکن است شیفت کاری متغیر باشد اما به طورکلی شما یک روز کاری هشت ساعته دارید و ممکن است هر از چند گاهی اضافه کاری هم داشته باشید.

لباس کار

لباس کار فیزیوتراپیست‌ها غالباً شلوار و تیشرت سفید به همراه کفش ورزشی است چرا که آنها فعالانه در تمرین درمانی بیماران خود مشارکت دارند. 

تاریخ شروع دوره

تاریخ شروع این دوره بسته به مدرسه و ایالت فدرال مربوطه متفاوت است. بیشتر اوقات شروع دوره در ماه اکتبر است. بعضی مدارس دو تاریخ را برای شروع دوره اعلام می‌کنند.

حقوق در طول دوره

از آنجا که این آوسبیلدونگ از نوع شولیشه می باشد، کارآموزان به طور معمول حقوقی دریافت نمیکنند، اما از سال 2019، طبق یک قرارداد جمعی برای کارآموزان خدمات عمومی و کارآموزان ایالت های فدرال، کارآموزان فیزیوتراپی همانند کارآموزان گفتاردرمانی و کاردرمانی، دستیاران فنی-پزشکی و دیگر مشاغل حوزه سلامت، اگر دوره آوسبیلدونگ خود را در یک یونی‌کلینیک و یا یک بیمارستان محلی (کومونال) بگذرانند، به شرح زیر حقوق دریافت میکنند:

سال اول: 990 یورو
سال دوم: 1045 یورو
سال سوم: 1120 یورو

لازم به ذکر است که این قرارداد هنوز برای بیمارستان‌های خصوصی، بیمارستان‌های کلیسا و مدارس آوسبیلدونگ اجرا نمی‌شود. درگذشته کارآموزان فیزیوتراپی در مدارس خصوصی ماهانه 400 یورو شهریه پرداخت می‌کردند. درحال حاضر 70 درصد این مبلغ و یا کل آن در برخی از ایالت های فدرال از جمله نوردراین-وستفالن، بایرن و شلزویگ-هولشتاین بازپرداخت می‌شود.کارآموزانی که کمک هزینه آموزشی دریافت نمی‌کنند می‌توانند برای تامین هزینه‌های لوازم آموزشی و مواردی از این قبیل، بسته به شرایط، از امکان دریافت وام تحصیلی بهره مند شوند.

درآمد یک فیزیوتراپیست پس از اتمام دوره آوسبیلدونگ

تایین میزان درآمد، به قرارداد کارفرما در ایالت های مختلف بستگی داردبه عنوان مثال متوسط درآمد ناخالص یک فیزیوتراپیست در غرب آلمان 2400 یورو در ماه و در ایالت‌های شرقی مثل زاکسن یا براندنبورگ 1900 یورو در ماه است..

اگر در یک موسسه دولتی کار کنید، میزان درآمد شما طبق قرارداد برای خدمات عمومی پرداخت می‌شود و میزان درآمد ناخالص شما حدود 2250 یورو در ماه خواهد بود، پس از کسب 6 سال تجربه حرفه ای درآمد ناخالص شما می تواند تا 2700 یورو درماه افزایش یابد.

طبق قانون درآمد افرادی که در شرکت هایی کار می‌کنند که از قرارداد پیروی نمی‌کنند میتواند تنها تا 20 درصد از درآمد سایر افرادی که در همان بخش و ایالت طبق تعرفه حقوق می‌گیرند کمتر باشد.

مسیر شغلی:

تخصص

فرصت‌های زیادی برای آموزش‌های تکمیلی در فیزیوتراپی وجود دارد. به عنوان مثال با آموزش‌های تکمیلی می‌توانید به یک مربی فیتنس تبدیل شوید و یا با گذراندن آموزش‌هایی در ارتباط با روانشناسی کار فعالیت خود را گسترش داده و درآمدتان را افزایش دهید.

متخصص ارتقای سلامت و پیشگیری

این تخصص پیشرفته مواردی چون مدیریت کسب و کار، متد‌های مدیریتی و مواردی از این قبیل را شامل می‌شود و شما به عنوان یک مدیر باید اقدامات موثر در ارتقای سلامت را در موسسات معرفی و اجرا کنید.

مطب

به عنوان یک فیزیوتراپیست شما می‌توانید مطب خود را داشته باشید که نیازمند دانش تجاری، حسابداری و مشتری مداری است.

آینده شغلی

تغییرات جمعیتی و افزایش میانگین سنی چشم انداز خوبی را برای آینده این شغل رقم می‌زند.

آیا میدانستید که این این رشته علاوه بر آوسبیلدونگ، در دانشگاه هم ارائه می شود؟

به مشاوره نیاز داری؟همین الان برای مشاوره اقدام کن!
به مشاوره نیاز داری؟همین الان برای مشاوره اقدام کن!

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توجه: شما مجاز به کپی محتوا یا مشاهده سورس نیستید!!